Jdi na obsah Jdi na menu
 


dobrodruzi z vesmíru

24. 3. 2014

Na začátku 90.let jsme měli tu možnost vypravit se do tajuplného vesmíru a poznávat nové světy. Umožnil nám to 77-dílný japonský animovaný sci-fi seriál z roku 1986, na motivy komiksu "Altri Mondi" (autorka Andrea Romoli), Dobrodruzi z vesmíru, ve kterém vystupovalo pět přátel, kteří na cizích planetách zažívali fantastické příhody. Jelikož to byl jeden z prvních anime i sci-fi seriálů u nás, dal se mu odpustit i rychlodabing s nepřeslechnutelnou původní (francouzskou) zvukovou stopou. Seriál sice vznikl v Japonsku, ale k nám se dostal ve francouzském znění, a proto se i v titulku objevoval název Les Aventuriers de l'espace. U nás se seriál vysílal v letech 1991-92 na stanici OK3, poté od 9.4.1992 do 1.10.1993 na ČTV/ČT1.

 Děj seriálu se skládá z několika větších celků. Hned ten první, ve kterém tito dobrodruzi pátrají po tajemství lidu, který žil před tisíci lety na Zemi, se skládá z třinácti dílů. A i když je dílů dohromady 77, tak celý seriál neztrácí nic na své kvalitě.

 Hlavními postavami jsou čtyři vesmírní dobrodruzi. Jak už to tak bývá, často nemají dost peněz, a tak musí podnikat riskantní výpravy na jejich kosmickém plavidle s názvem Střelec.

 Kapitán Střelce se jmenuje Topy (pes), Rana (žabák) pilotuje a nejvyšší Gerard (žirafa) je vědec a technik, který je bláznivě zamilovaný do archeoložky profesorky Anny (ovečka). Na jejich cestách je ještě doprovází zelená potvůrka, která se jmenuje Sibep.

Dobrodruzi z vesmíru

 Z obrázku by se možná někdo dovtípil, že hlavní hrdinové jsou nějaké potvůrky, ale kromě malé zelené Sibep to jsou všechno lidé a i jejich charaktery a slabosti jsou čistě lidské. Na začátku poznáváme Topyho a Ranu, kteří jsou hrdými otci od rodin, a tak mají plno práce, aby uživili svoje domácnosti. Do cesty se jim připlete Gerard, který je bláznivě zamilovaný do archeoložky Anny, zanícené vědkyně. Nejzáhadnější je mimozemšťanka Sibep, která se ke skupině přidá při první výpravě. Dokáže se sice domluvit s ostatními, ale jinak není moc výřečná a často používá pouze slovíčko "pipo". Vždy má také u sebe svojí loutnu, na kterou dokáže zahrát krásné melodie a často tím i pomůže svým přátelům.

 Z pohledu dospělého diváky by nejspíš některé epizody vyzněly až moc naivně. Příběhy však obsahují vedle akce i zamyšlení nad otázkami etiky a schopností obětovat se pro druhé a ty jsou v seriálech pro děti hodně důležité.